fbpx

Porovnanie Vodomerných Šácht

 Vodomerné šachty

Murovaná, betónová alebo v dnešnej dobe najpoužívanejšia plastová šachta, je podzemný, umelo vybudovaný priestor, určený na vstup, kontrolu a vykonanie potrebných prevádzkových úkonov. Šachty možno rozdeliť podľa zamýšľaného použitia či podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené – to môže byť z pravidla betón, plast alebo sklolaminát. Poďme sa teda spoločne pozrieť na porovnanie vodomerných šácht.

 

Betónové vodomerné šachty

Sú vyrábané vylievaním betónu do formy zvyčajne štvorcového alebo obdĺžnikového pôdorysu. Na spodnú časť, sa po spustení šachty do jamy položí strop šachty s revíznym vstupom.

 

POZOR, osadenie betónovej šachty vyžaduje ťažkú techniku!

Problémom v tomto prípade môže byť predovšetkým zlá manipulácia, vysoká hmotnosť, slabá vodotesnosť či komplikované pripojenie, respektíve prechod vodovodných hadíc cez steny šachty a ich následné utesnenie.


Výhodou však môže byť následná prípadná prejazdnosť automobilom. Iná možnosť, je vybudovať šachtu svojpomocne priamo v jame, v tomto prípade však nie je zaručená tesnosť ani statická kvalita.

Prejazdnosť
bezpečná
Pripojenie
komplikované
Vodotesnosť
slabá
Manipulácia
ťažká
Hmotnosť
vysoká

 

Sklolaminátové vodomerné šachty

Šachty sú vyrábané procesom laminátovania – postupným kladením vrstiev tkaniny napustenej epoxidom na formu a následným brúsením pre dosiahnutie požadovaného tvaru. Ich výroba je remeselne veľmi náročná, vyrába ju menšie množstvo výrobcov a preto si dajte záležať na jej kvalite, ak sa rozhodnete práve pre túto možnosť.

Nevýhodami môžu byť vyššie náklady pri nákupe a v istých prípadoch vyššia krehkosť na úkor pevnosti. Neskoršie dorobenie prechodov pre hadice je taktiež komplikované.

Prejazdnosť
neprejazdné
Pripojenie
jednoduché
Vodotesnosť
dobrá
Potreba betónovania
bez betónovania
Manipulácia
stredná
Hmotnosť
stredná

 

Plastové vodomerné šachty

Plastové vodomerné šachty sa vyznačujú predovšetkým nízkou hmotnosťou, ľahkou manipuláciou, jednoduchým zapojením, dlhodobou vodotesnosťou a nemennosťou parametrov. Bývajú vyrobené z polypropylénu alebo polyetylénu a možno ich z pravidla rozdeliť na zvárané alebo odlievané

 

  • Odlievané šachty majú výrazne vyššiu cenu, sú totiž vyrábané vo veľkej predhriatej forme, do ktorej sa vloží plastový granulát a táto forma rotuje vo všetkých smeroch. Stroj na takúto výrobu je obrovský, extrémne drahý a jeho prevádzkové náklady sú v dnešnej dobe drahých energií astronomické. To sa nakoniec odrazí aj na výslednej cene produktu.

Negatívami môže byť aj obmedzené umiestnenie prechodov pre hadicu alebo prípadné komplikované navýšenie nadstavcom revízneho vstupu.

 

  • Zvárané plastové vodomerné šachty sú vyrábané z konštrukčných dosiek, ktoré sa narežú na potrebné rozmery, pozvárajú do potrebného tvaru a v prípade, že je šachta samonosná, aj vystužia jej časti podľa statického návrhu. Jedná sa o ručnú výrobu, preto je jej cena najnižšia z vyššie spomenutých. Tak isto je do nej možné dorobiť prechody pre hadice alebo rúru z vrtu na studňu ľubovoľne podľa želania zákazníka. Preto ju možno použiť ako na vodomer, tak aj na studňu.

Nevýhodou môže byť, že nie je prejazdná autom bez toho, že by ste spravili betónovú platňu cez strop šachty.

Prejazdnosť
neprejazdné
Pripojenie
jednoduché
Vodotesnosť
dobrá
Potreba betónovania
bez betónovania
Manipulácia
jednoduchá
Hmotnosť
nízka

Vodomerné šachty

Nákupný košík

close