fbpx

Osadenie a zapojenie šachty

Osadenie plastovej vodomernej šachty zvládne každý priemerne zručný kutil aj svojpomocne. Vodomerná šachta je veľmi ľahká a dobre sa s ňou manipuluje. Ak si na to však po prečítaní tohto návodu netrúfate, určite tento proces zverte do rúk odborníkov.

Prvým krokom je výber šachty so správnymi rozmermi a s prechodmi, ktoré Vám sedia na mieru, a tú si následne nechať doručiť domov. Tento krok je o to dôležitejší v časoch dažďov, kedy je pôda mäkká a mohli by sa zosúvať okraje vykopanej jamy. Pamätajte preto prosím, že najmä počas stavebnej sezóny je vyššie množstvo objednávok a preto doručenie niektorých šácht môže trvať dlhšie.

 

Miesto osadenia

 

Druhým krokom je výber správneho miesta, kde šachtu osadíte:

  • šachtu neosádzame v tesnej blízkosti stavby/budovy,
  • poklop šachty by mal ostať prístupný, avšak ak k nemu majú prístup aj nepovolané osoby alebo deti, určite zvážte možnosť zamykania poklopu.
  • šachtu neosádzame do miesta so zvýšenou hladinou spodnej vody – v takomto prípade by sa správala ako “plavák“ a mala tendenciu sa vytlačiť zo zeme, poprípade deformovať jej dno (ak však nemáte inú možnosť, je nutné výkop oddrenážovať do trativodu a poprípade šachtu zabetónovať)
  • ak šachtu použijete na rozdelenie existujúceho vodovodného potrubia, jamu vykopete priamo nad ním
  • ak šachtu použijete na vŕtanú studňu, nasaďte ju priamo na vrt, inak miesto zvolí poverený stavebník
 

Výkop jamy

 

Tretím krokom je výkop. Výkop by mal byť aspoň o 25 centimetrov väčší ako priemer Vami vybranej šachty a aspoň o 10cm hlbší, ako výška Vami vybranej šachty. Ak plánujete jamu kopať ručne, môžete sa pokúsiť vykopať kruhovú. Ak však používate bager, je na šikovnosti a možnostiach bagristu, aký tvar bude jama mať. Od toho sa samozrejme odvíja množstvo obsypu, ktorý budete potrebovať.

 

Štvrtým krokom je príprava

  1. lôžka – ak sa jedná o šachtu s priemerom do 127 cm,
  2. železobetónovú platňu o hrúbke aspoň 10 cm – ak sa jedná o šachtu väčšiu.

Prípravu lôžka pod šachtu nezanedbajte, aby sa Vám v budúcnosti neprepadalo. Kvalitná príprava lôžka zabezpečí, že v šachte budete mať dlhodobo pevné a rovné dno.

Piatym krokom je zásyp. Na dno vykopanej jamy postupne sypte vrstvy štrku jemnejšej frakcie – napr.  4/8, ktorý v pravidelných vrstvách zhutňujte. Keď bude lôžko po poslednom zhutnení vysoké približne 10-15 cm a dostatočne rovné, usaďte naň šachtu. Potom je čas na zapojenie šachty.

Porovnanie

Porovnanie výhod a nevýhod betónových, sklolaminátových a plastových šácht na vodu.

Zapojenie šachty

A) Ak ste si vybrali prestupy pre hadice, vstúpte do šachty a povoľte ich v protismere hodinových ručičiek, až kým z nich nespadnú modré poistné matice.

B) Vyberte celé vnútro prechodu a zapamätajte si, ako bol poskladaný. Len takto budete schopný z vonku prestrčiť hadicu dnu do šachty.

C) Keď máte hadice vnútri, prechod znovu poskladajte a kvalitne pritiahnite. Tým zabezpečíte vodotesnosť celej šachty.

D) Pri pripájaní šachty na vŕtanú studňu začnite tým, že skrátite rúru vrtu na potrebnú dĺžku, aby zasahovala zhruba 15 cm od dna šachty. Jemne namastíte jej koniec mazivom a šachtu nasadíte prechodom pre rúru v dne šachty priamo na vrt.

E) Až potom pripojte hadicu pre vývod vody poprípade elektrický prívod.

Postup zapojenia vodomernej šachty je tak isto veľmi jednoduchý, hadice jednoducho prestrčíte z vonku do vnútra šachty cez prechody, zaistíte maticami a medzi ich konce zapojíte vodomer.

 

Zásyp

Po zapojení šachty, je na čase šachtu začať obsýpať. Zásyp sa realizuje štrkom jemnejšej frakcie napr. 4/8 alebo 8/16, ktorý v pravidelných vrstvách zhutňujte. Tým zabránite ďalšiemu usadaniu obsypu šachty.  Šachtu vždy zasýpajte s nasadeným poklopom revízneho vstupu a štrkom ju obsypte až zhruba 15 cm pod vrch. Na vrchnú vrstvu potom použite hlinu či zámkovú dlažbu.

Toto je všeobecný postup, ktorý je nutné kombinovať s návodom doručeným k šachte.  Napríklad pri úprave na prejazd automobilu, je nutné nad šachtou spraviť betónovú roznášaciu platňu, väčšiu ako okraje jamy a podobne.

Vodomerné šachty

Nákupný košík

close