fbpx

Ako sa starať o žumpu ?

Mnoho ľudí rieši problém so zapáchajúcou či inak nesprávne fungujúcou žumpu. Ľudia ktorí majú problémy so žumpou alebo septikom, si ich však zvyčajne privodzujú sami

Jej nedostatočná údržba, nekvalitné osadenie či vyhotovenie, Vám môžu v budúcnosti narobiť mnoho problémov. Poďme sa teda pozrieť aspoň na tie najzákladnejšie.

 

Zapáchajúca žumpa

Ak pri prechode okolo revízneho vstupu vašej žumpy cítite výrazný zápach, môže to mať niekoľko príčin, od banálnych až po dlhodobo nesprávne návyky. Najbežnejší je nesprávny, nesprávne zasadený alebo dokonca žiadny poklop revízneho vstupu. 

Toto vyriešite jednoducho – zasaďte poklop na správne miesto, poprípade si objednajte poklop v sekcii atypických výrobkov u nás na stránke.

 

Vývoz žumpy

Ďalší bežný prípad je dlho nevyčerpaná nádrž, ktorá sa naplnila vyššie, než by mala. Dlhodobo preto sledujte hladinu v nádrži a pri jej naplnení si zavolajte firmu, ktorá Vám nádrž vytiahne. Žumpa by mala byť vytiahnutá úplne do prázdna, vrátane hustej usadeniny na spodku nádrže. Výrobcovia väčšinou neodporúčajú vytiahnuť nádrž úplne do prázdna iba v obdobiach zvýšenej hladiny spodnej vody, ktorá by mohla narušiť nádrž či sa dostať tlakom dnu.

Aby ste žumpu nemuseli vyťahovať príliš často, zvážte jej správnu veľkosť podľa priemernej dennej spotreby vody vo vašej domácnosti. Tak isto, ak kupujete dom so staršou betónovou žumpou, skontrolujte, či sa neplní spodnou vodou po vyčerpaní. To je indikátor zlej tesnosti nádrže a možno aj jej prívodných potrubí. 

 

Nedostatok baktérii

Pri vykonávaní potreby či už malej alebo veľkej, z telavylučujeme kyseliny a soli. Majte teda na pamäti, že baktérie, pre ktoré sú potravou, musíte udržať nažive. Čo sa znečistenia týka, olej je samostatná kategória. Ak je v septiku olej, vytvorí sa biely alebo žltý povlak na povrchu. Pod olejom sa baktérie laicky povedané udusia, a to môže byť jeden z dôvodov zapáchajúcej žumpy.

Iné agresívne chemické zlúčeniny, rozpúšťadlá či farby, taktiež zabijú vo vode všetko živé, a to nie len vo Vašom septiku ale aj v čističke, kam by malo fekálne vozidlo odviesť Váš odpad. Zdravá farba obsahu Vašej žumpy by mala byť hnedá alebo červená.

Porovnanie

Porovnanie výhod a nevýhod betónových, sklolaminátových a plastových šácht na vodu.

Čo do odpadu určite nedávať?

 

 

  •         olej z panvice alebo iné zdroje mastnoty
  •      ohorky z cigariet
  •      vlhčené utierky, detské plienky, pevné „priemyslové“ vreckovky
  •      tampóny, tyčinky do uší
  •      lieky, pesticídy, oleje, dezinfekcie
  •      nemrznúce zmesy, ropné produkty, odmasťovače, riedidlá a iné chemické zlúčeniny

Vodomerné šachty

Nákupný košík

close