fbpx

Ako vybrať vodomernú šachtu ?

Je na čase pozrieť sa, ako správne vybrať vodomernú šachtu na vŕtanú studňu – na čo všetko môžete šachtu využiť. Jej rozmer si vždy vyberajte podľa toho, na čo ju chcete použiť a samozrejme aj podľa toho, čo všetko do nej plánujete umiestniť.

 

Plastová vodomerná šachta

Najbežnejšie použitie je ako vodomerná šachta, ktorá slúži na umiestnenie vodomeru pre pripojenie k verejnému vodovodu. Takáto vodomerná (alebo aj vodovodná šachta) má zväčša jeden vstup a oproti nemu jeden výstup na hadicu, pričom v strede šachty je umiestnený vodomer. Šachta by mala mať schodíky pre ľahký prístup a odčítanie vodomera.

Z našej ponuky je pre tento účel najviac využívaná vodomerná šachta basic a vodomerná šachta č.1 – vždy však záleží, aký rozmer šachty si vyžiadajú vodárne v mieste Vášho bydliska.

 

Šachta na vŕtanú studňu

Studničná šachta alebo aj šachta na vŕtanú studňu je druhé najobľúbenejšie využitie šachty. Slúži predovšetkým na jednoduchý prístup k technológii čerpania a filtrácie vody z podzemného vrtu. V šachte môže byť okrem elektrických rozvodov, filtrov na vodu aj napríklad expanzná nádoba, ventil na uzavretie prívodu či iné nevyhnutné vybavenie. Zvážte preto jej veľkosť, aby vám do šachty vošlo všetko čo potrebujete.

V  prípade šachty na vŕtanú studňu, je prechod pre rúru z vrtu v dne šachty, takže ju jednoducho nastrčíte na odkopanú rúru v zemi. V plášti sa štandardne nachádza prechod pre hadicu, zväčša priemeru jeden cól resp. 32mm. Okrem toho, si môžete do šachty nechať spraviť viacero prechodov pre hadice, odvetrávanie či prechodku pre kábel. Najpoužívanejšími na tento účel, sú z našej ponuky vodomerná šachta basic a vodomerná šachta č.2.

 

Prečerpávacia šachta

Ak je pripojenie do kanalizácie poprípade žumpy vyššie ako vývod z domu, nebudú splašky tiecť samospádom. V tomto prípade sa však dá použiť prečerpávacia šachta. Je umiestnená hlbšie pod terénom a zväčša je osadená čerpadlom, ktoré pri naplnení prečerpá splašky do potrebnej výšky, odkiaľ sú schopné spádom pokračovať ďalej do kanalizácie či akumulačnej nádrže na splaškovú vodu.


Revízna kanalizačná šachta

Revízna kanalizačná šachta slúži na pripojenie splaškovej alebo dažďovej vody do kanalizácie. Je jej veľmi podstatnou časťou, lebo slúži na kontrolu jej správnej činnosti. Cez túto šachtu viete potrubie v prípade potreby vyčistiť alebo skontrolovať jeho priechodnosť. Jej rozmery a umiestnenie väčšinou záležia od požiadaviek staviteľa či správcu kanalizácie.

POROVNANIE

Porovnanie výhod a nevýhod betónových, sklolaminátových a plastových šácht na vodu.

Iné použitie – pivnica, bazénová filtrácia

 

Šachtu však môžete použiť ľubovoľne podľa vášho uváženia. Môžete do nej v podstate vložiť všetko, čo potrebujete ochrániť pred:

  • poveternostnými vplyvmi, mrazom, slnkom, vodou,
  • všetko, čo nechcete mať umiestnené na dvore či v dome,
  • veci, ktoré vyžadujú konzistentnú

 

Najbežnejšími inými použitiami sú:

  • plastová pivnica napríklad na zemiaky či jablká,
  • šachta na bazénovú filtráciu.

Zákazníci už však do šachty umiestnili aj napríklad batérie k solárnym panelom. Možnosti sú naozaj široké. Šachty pre takéto využitie však odporúčame vybaviť odvetrávacou hlavicou kvôli kondenzujúcej vode.

Vodomerné šachty

Nákupný košík

close